Мета: ознайомити учнів з прислівником як частиною мови;
формувати вміння та навички розпізнавати прислівники серед інших частин мови,
правильно їх писати та вживати в усному мовленні; збагачувати активний словник
учнів; виховувати культуру мовлення та спілкування.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Усі готові розпочати урок. Нам доведеться
сьогодні повторити вивчене, попрацювати над розвитком мовлення, вивчити новий
матеріал. А головне протягом уроку самостійно, або в парах і групах ми будемо досліджувати, розмірковувати, робити висновки.
Девіз нашого уроку:
Ти всі перешкоди
здолати зумій,
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.
II. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.
А пропоную провести урок з елементами квесту, за картою дослідження. Що означає
КВЕСТ? Квест (від англ. quest – пошук,
пошуки пригод) – це
випробування ерудованості, начитаності та уміння долати перешкоди.
Етапи нашої роботи : Пошуковий . Тренувальний. Теоретичний. Осмислення.
Карта
дослідження і завдання є у кожного із вас. За правильні відповіді отримаєте квест-жетон. Якщо всі етапи нам вдасться
подолати, ми здобудемо знання.
Отже, пропоную
розпочати наш урок.
1. Пошуковий
етап. Для
розвитку орфографічної зіркості і з метою підготовки до ДПА, ми проведемо словникову роботу і згадаємо правила дружньої роботи . Прошу списати текст,
вставляючи пропущені букви.
Користуймося довідничком. Конверт-підказка ( за бажанням).
1.Апостроф пишеться після букв б,п,в,м,р перед буквами я,ю,є,ї
2. Префікси роз, без завжди пишуться з буквою з
3. Подвоєння приголосних в словах.
4. Не з дієсловами пишеться окремо.
5. Щоб знати, яку букву писати в ненаголошеному складі, треба змінити слово
так, щоб ненаголошений став наголошеним.
Обов…язково ро..поділіть завда….я. Намагайтеся (не) перебивати товариша.
Кр…тикуйте ідею, а не особу. Сте…те за часом.
ПЕРЕВІРКА ЗАВДАННЯ. КВЕСТ – ЖЕТОН. Отже , ми готові рушити далі.
2. Теоретичний етап. Працюємо в парах, дотримуючись правил дружньої роботи.
Доведеться згадати вивчений матеріал і попрацювати над
антонімами, фразеологізмами,
спільнокореневими словами, частинами мови.
1. Згадати, що таке антоніми. Вставити в прислів’я
пропущені антоніми.
·
Багато
диму — ……….. тепла.
·
Влітку
сірий, а ………….білий.
2.
Попрацюй над
фразеологізмами. Заміни одним словом значення вислову.
Як кіт наплакав
- ………………….
Мчати, як стріла …………………………………
3. Знайти зайве слово.
·
Весна,
веснянка, весняні, весело
·
Сіль,
сильно, солона, посолити.
4Давайте спробуємо визначити, що називається прислівником?
Отже, ми розпочинаємо тему «Прислівник».
Протягом декількох уроків ми розглянемо граматичні ознаки
прислівника, навчимось визначали
синтаксичну роль у реченні, використовувати їх у мовленні.
На уроці нам треба дослідити і
дати відповіді на запитання:
— Яким є значення прислівника? (Ознаку дії називає, а також місце,
час, причину цієї дії визначає.)
— На які питання відповідають прислівники?
(Як? Де? Куди? Коли? Звідки?)
— З якими словами найчастіше
пов’язуються? (З
дієсловами: посіяв (коли?) торік; пишеш (як?) чисто;
говориш (як?) тихо.)
—
Якими членами речення найчастіше бувають?
(Другорядними)
ПРИСЛІВНИК |
ОЗНАЧАЄ… |
НАЙЧАСТІШЕ ПОВ’ЯЗУЮТЬСЯ… |
ВІДПОВІДАЄ… |
В РЕЧЕННІ БУВАЄ … |
Записати речення. Встановити зв'язок між словами. Високо в небі пливуть хмаринки.
Незмінна частина мови. Вправа 312 с. 115
Фізкультхвилинка. КАПЕЛЮХ ПРИСЛІВНИКІВ. РОЗМИНКА.
IV.
Закріплення вивченого.
Робота в
групах.
1.
Утворити
і записати від поданих слів прислівники.
Осінь, слизький, малий, сонячний, тихий, швидкий.
-
Чи
будуть пари слів спільнокореневими?
Зразок. Весна – навесні, чистий –
чисто.
2. Відновити словосполучення, дібравши
потрібні за змістом прислівники з довідки. Поставити до
них запитання.
Виступати …, виглядати…, зроблений…, прочитати … , крокувати …. .
Довідка: весело, молодо, наспіх, попереду, виразно.
3.Добери прислівники
Читати (як?) ……………………..
Повернутися (куди?) …………………
4.Виписати
прислівники. Попереду, далекий, море, влітку, думати, яскраво, шість,вперед.
**** Вправа «Редактор». Дібравши потрібні прислівники.
Весна. Співуча, весела, яскрава. Вона …… повіває нам в обличчя теплом. На
голубому небі …… світить усміхнене сонечко. Теплий вітерець …… колише трави і
квіти. ….. співають свої пісні пташки. Люди,
любіть і оберігайте природу!
ПЕРЕВІРКА ЗАВДАННЯ. КВЕСТ – ЖЕТОН. Отже, ми готові рушити далі.
Чи потрібні прислівники в мовленні? Вони уточнюють, доповнюють, роблять
речення образнішими. Прислівник служить засобом зв’язку речень у тексті, засобом
підвищення виразності, образності мовлення)
Тренувальний етап. Можливість
перевірити свої здобутки з теми уроку.
Тест -контроль
1.
Визначте, у якому рядку всі слова –
прислівники:
а) голіруч, кажучи, плавати, сон;
б)радісно, день, неймовірно, земля;
в)восени, праворуч, наполегливо, вимогливо.
2.
У якому рядку подані питання, на які
відповідають прислівники:
а) який? чий? котрий?
б) що робити? що зробити?
в) як? де? куди? звідки?
3.
Яким членом речення найчастіше виступає
прислівник:
а) другорядним
б) присудком;
в) підметом.
4. У реченні найчастіше пов’язаний з
а) іменником;
б) прикметником;
в)дієсловом.
ПЕРЕВІРКА ЗАВДАННЯ. КВЕСТ – ЖЕТОН. Ось
ми і дійшли до фінішу. Квест пройдено, кластер складено.
Сьогодні на уроці ми досліджували не тільки
прислівник, а й свій настрій, самопочуття, намагалися досягти успіху. А успіх
на уроці – це ваша наполегливість і працьовитість. Протягом уроку ви підтримували один одного. Прошу наклеїти на нашому кластері ваші долоньки
успіху. Але не просто наклеїти, а прислівником висловити ставлення до уроку.
Хтось працював добре, хтось –відмінно,
Оцініть себе, діти, мудро і вірно.
Червоний колір
— активно.
Жовтий
колір — позитивно.
Зелений колір — спокійно.
Синій колір
— творчо.
Білий колір — важко.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Впр 317 (завдання 1)-достатній, впр317 (завдання 2)- високий, впр.316 -середній.
Гра
«Незакінчене речення»
Ø Особу і число дієслова визначаємо за
допомогою... (займенника, питання і закінчення).
Ø У теперішньому часі дієслова
змінюються... (за особами і числами).
Ø В однині дієслово вживається тоді,
коли воно означає... (дію одного предмета).
Ø Не з дієсловами треба писати...
(окремо).
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 302 (друга зелена крапочка)-високий, впр301(дос. і серед.)
Прошу виконати вас це
завдання
Кульбабки – Зробити повний звуко-буквенний аналіз.
Підсніжники – розібрати за будовою
- Отже, ми будемо продовжувати вивчати частину мови
дієслово.
Сьогодні ваш
«мозковий комп’ютер» поповниться ще однією інформацією про дієслово.
Тема нашого уроку: «Неозначена форма дієслів».
Ви дізнаєтеся, що у дієслів є така форма, у якій
неможливо визначити час, число, і вона називається неозначеною формою. Ми навчимося впізнавати цю форму дієслова,
бо вона є початковою для дієслів, навчимося утворювати часові форми від
неозначеної форми дієслова, добирати до дієслів
синоніми та антоніми.
Я
бажаю вам плідної праці!
Виконайте наступне
завдання
і запишіть це речення під диктовку. Зверніть увагу на інтонацію з якою я
промовляла це речення. перевірка
- Назвіть особові займенники, які є в цьому реченні,
вкажіть особу, число і відмінок.
1варіант
– підкреслити головні члени речення
2 варіант
– встановити зв’язок слів у реченні
3варіант- –
дати характеристику реченню За
метою висловлювання це речення (Розповідне, питальне, спонукальне); За
інтонацією (неокличне, окличне)
За наявністю головних членів (повне, неповне)
За наявністю другорядних членів (поширене, непоширене)
За кількістю граматичних основ (просте, складне)
Робота з підручником с.99 досліди впр 274, впр 276 виконай завдання на вибір.
ПЕРЕГЛЯНЬ ВІДЕО
Домашнє завдання:с 99 вив. правило,впр.273, впр272(високий )
1.Складання
казки за даним зачином.
-
Пригадайте,
з яких частин складається текст. (Зачин, основна частина, кінцівка)
-
Гра
«Казкарі»
Ви тепер казкарі й будете складати казку про ведмедика.
Я казку починаю .
- Жив собі ведмедик Непосидько. Не любив він вдома сидіти, завжди якихось пригод шукав. От одного літнього ранку пішов він погуляти.
Домашнє завдання:
Повторити правила про речення й текст; за зачином (вступом) скласти далі казку ( зачин переписати з абзацу, далі знов абзац і пишете продовження казки, потім третій абзац - висновок, у вас буде три абзаци , обов`язково придумайте заголовок і напишіть вгорі над казкою).
Прочитайте тексти і скажіть, що вони мають спільного і чим відрізняються?
Ромашка
Ромашка — трав’яниста рослина з розгалуженими стеблами і суцвіттями-кошиками. На їх краях розміщені білі квіти, а в середині — жовті.
Лугова цариця
У зеленому затишному храмі, вся переплетена золотими нитками сонця, на високому гінкому стебельці росла лугова цариця — ромашка. Рівна, висока, з яскраво-жовтою голівкою, в білих прозорих пелюстках.
— Чому про одне і те саме розповідають по-різному?
Кожен текст використовують з певною метою. Залежно від цього розрізняють такі стилі мовлення.
Художній стиль. Його використовують з метою естетичного впливу на читача. Це оповідання, вірші, казки, байки, гуморески. Ці тексти відзначаються емоційністю, багатством лексики.
Науково-популярний стиль. Його використовують у повідомленнях під час пояснень, для подачі наукових відомостей, у наукових журналах, підручниках. Ці тексти точні, послідовні. У них використовуються спеціальні терміни.
Діловий стиль. Використовується під час складання інструкцій для гри, написання заяви, оголошення, документів. У цих текстах чітко, офіційно передається ділова інформація.
— Запишіть речення так, щоб утворився зв’язний текст.
Він зупинився біля дівчинки, ніби благав про допомогу. Це трапилося влітку. У лелеки було перебите крило. Птах ішов прямо до неї. Марійка збирала лікарські рослини. Дівчинка зрозуміла, що треба віднести лелеку до лікарні. Раптом вона побачила лелеку.
Доберіть синоніми до
слів половинить (ділить, розділяє); розтинає (розрізає, розділяє, розсікає,
розрубує).
ПРОЧИТАЙТЕ ЗАПИС
Діти купалися в річці. Ігор стрибнув у воду і допоміг Павликові доплисти до берега. Ігор це побачив. Він втомився і почав тонути. А Павлик відплив далеко від берега.
Чи можна цей запис назвати текстом? (Основний недолік цього запису- відсутність зв`язку між реченнями. Чи можна змінити цей запис, щоб усунути недолік?) Можна, потрібно переставити за змістом речення, щоб утворився текст. Спробуйте це зробити.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: с.153 вправа 8
Зі слів кожного рядка складіть речення. Запишіть їх так, щоб вийшло оповідання. Придумайте до нього заголовок.
Він, під, сховався, деревом.
грався, у, Сашко, парку.
почався, холодний, дощ, Раптом.
побачив, листочку, хлопчик, На, сонечко, червоне.
взяв долоню, і, на, зігрів, Він, його.
Комментариев нет:
Отправить комментарий